FILM JA TELEVISIOON - MEENUTUSI 2021. AASTAST

Film -

FILM JA TELEVISIOON - MEENUTUSI 2021. AASTAST

Ma käisin eelmisel aastal kaks korda kinos. Esimene kord suvel, legaalselt, see tähendab haigena - mul oli gripp, aga film “Kratt” sai sellegipoolest ära vaadatud. Teine kord illegaalselt - olin terve, tõestasin seda antigeeni testiga, aga see automaatset sissepääsu ei garanteerinud. Pidin turvameest moosima. Vana oli muhe - lasi mind lõpuks Bondi filmi 250 000 000-ist eelarvet kinni taguma, mis peale filmi äranägemist enam nii suure teenena ei tundunudki. Ei hakka täna pikalt filmide lahkamisega tegelema. Esiteks juba seetõttu, et Bondi filmist pole eriti midagi meeles, kuigi nägin seda alles hiljaaegu, mis mõneti juba samas filmi kvaliteeti näitab, aga 007 ei suutnud peale oma surma tõesti millegagi üllatada. Ikka see sama vene aktsendiga pahalane, kes peidab ennast üksiku saare maa-aluses laboris, nagu 40 aastat tagasigi. Räägivad, et Bond on sedapuhku lõplikult surnud. Järgmises filmis on peasosas juba mustanahaline naine, kes antud filmis Bondi ei suudelnud, sest talle meeldivad naised. Saame näha kaua neiu vastu peab enne, kui agendiks saab mehest-naiseks suunal transseksuaal, kes identifitseerib end kui asiaadist bi-seksuaalne mees.

 

Film “Kratt” oli seevastu väga positiivne ja värskendav üllatus. Olin häälestatud rahvafolklooril liugu laskvaks lastefilmiks, aga sain kopatäiega kaela psühhedeelset horrorit, mis muuhulgas jagas õigel suunal varjatuid pilkeid ning seda ülemeeliku julgusega. Nõustun züriiga, kes andis aasta parima naisnäitleja tiitli Mari Lillele, sest Tema etteaste kratina oli kummardust väärt. Mis teisi kategooriaid puudutab, siis kohati tundus galat vaadates, et enam ei jätku tegijaid, kellele auhindu ulatada, seda eriti tele poole peal. Ülemaailmset televisiooni-hääbumise-trendi peegeldas EFTA väga ilmekalt! Seriaale enam telesse ei toodeta. Nii saigi parima seriaali tiitli ENSV vari EnsV, mida võib pidada vanaks tegijaks, kellele uut võrdväärset konkurenti pole tekkinud. Teised olulised seriaali auhinnad läksid kõik juba kohalikele voogedastusprojektidele, mida klassikalises vabalevi teles näha ei saa. Televisioonis ruulivad täna komejantlikud reisidokumentaalid, kostüümi-pornograafia, uudised ning vestlussaated ja seda nii kaua, kuni pensionär pulti tõsta viitsib. Ülejäänud maailm chillib juba ammuilma Netflixis. 

 

Aga ega kinolgi hästi saa minna maailmas, kus terveid inimesi kinno ei lasta, potentsiaalselt haigeid lastakse piiratud koguses ja pisendatud ajavahemikul. Hollywood tegeleb enesetapuga mõrvates filmiajaloo ikooniliseima karakteri ajal, mil kasuminumbrid on 2018/19 aastaga võrreldes langenud kolm korda ehk 1992. aasta tasemele. Armastuse ja Päikese valitsus plaanib hädasti tõhustusdoosi vajava eesti filmi finantseerimist aga 2022. aastal hoopis poole võrra vähendada. Mida sellest kõigest uueks aastaks järeldada? Kui film ja seriaalid veebi kolivad, siis peab seda tegema ka reklaam ja turundus. Ellujäämiseks peame kõik oma ettevõtmised veebi üle kolima ning seal neid läbi videopildi presenteerima. Koli Sina ka!


Leave a comment